A szociális ivástól az alkoholfüggőségig
Egészség
Kultúránkban vastagon benne van az alkohol. Ez önmagában nem volna baj, hiszen az idők kezdetétől minden kultúrában benne vannak a tudatmódosító szerek, a peyot-tól a mésznyaláson át a sör- és bor kulturált vagy kulturálatlan fogyasztásáig.
Kép forrása: Unsplash
Az azonban már probléma, hogy ha az ember egy olyan tevékenységet, amit normális esetben szociális események során teszünk, önmagában is kezd alkalmazni.
Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy miért iszunk, hogyan hat ez a testünkre, hogyan tesztelhető az alkoholizmus, mikortól beszélhetünk függőségről, és milyen lehetőségek vannak a kilábalásra.
Miért iszunk?
Például hogy egészségesek legyünk.
Az alkohol kis mennyiségben, mértékkel fogyasztva akár egészséges is lehet. Ez például jó ok az ivásra: a vörösbor helyén tartja a hemoglobin szintet és a vérnyomást, a sör táplálék és B-vitaminban gazdag, a pálinka fertőtlenít, és így tovább. Bizonyos gyógynövényekből alkoholos tinktúrával lehet kinyerni a bennük található drogot, vagyis azt az anyagot, amely a gyógyhatást okozza. Ezek mérhető, valós, tudományosan bebizonyított eredmények, amelyek mellett nem érdemes elmenni. De persze kevés az ember, aki pusztán a gyógyhatás kedvéért iszik.
Aztán ott van még a kultikus funkció. Iszonyú sok meló van egyetlen pohár italban is, a régiek pedig megbecsülték ezt a rengeteg energiát, amit tartalmaz mondjuk egy pohár bor. Kezdve a szőlő metszésétől a szüretelésen át a préselés, erjesztés, derítés és palackozás folyamatán a bor végső formájába öntésének misztikus folyamatai mindig is ámulatba ejtették az embert. A bor és a vér analógiája a keresztény világ meghatározó dogmáinak az egyik alapja. A viking világban a költészetet egyenesen a sörből eredeztették - igaz, a történet részleteiben nézve már északi mitológiához illően véres és kegyetlen. Dionüszoszról és a bacchánsnőkről már ne is beszéljünk.
Mindez a sok munka és történet, ami a borhoz kapcsolódik, az ünnepeinkben nyer értelmet: ha már ünnep van, adjuk meg a módját, és fogyasszunk abból, ami értékes! És itt már mindegy, hogy karácsony van vagy esküvő, temetés vagy keresztelő, születésnap vagy előléptetés — az ember mindig is szeretett ünnepelni, és megadni a módját. És miért ne adnánk meg a legdrágábbal, amibe a legtöbb munkát fektettünk: alkohollal? Az, hogy az ital milyen típusú, az inkább a vidék éghajlatától függ, Svédországban persze bajos szőlőt termeszteni, de krumpliból még mindig lehet töményet csinálni, vagy mézből sört erjeszteni.
Így érkezünk el oda, hogy a mostani nyugati kultúrában, és a mai Magyarországon különösen a gyermek úgy nő fel, hogy minden ünnepen a felnőttek isznak. Ez olyan felnőtt dolog. Majd ha nagy lesz, ő is kipróbálhatja. Csak éppen azt nem tanítjuk meg nekik (tisztelet a kivételnek), hogy azért hatása is van az alkoholnak, nem is kevés. Ennek aztán ők adják meg az árát. Mi már megadtuk régen, csak épp nem veszünk róla tudomást.
Hogyan hat az alkohol a testünkre?
Az alkohol, legyen szó sörről, borról vagy tömény italokról, az összes többi tudatmódosító szer hatásához hasonlóan sokszor alattomos. Az első pohár az íz újdonságát adja az ínyünknek, valamint a társasághoz való tartozást, az elfogadottságot és elismertséget , valamint ellazulást, vagy bármilyen más pozitív érzést, amelyet hozzá társítunk. A szervezetünkben mindez dopamin formájában kézzelfogható, magyarán: az első pohár sör, bor, feles után jól érezzük magunkat, ellazulunk, megkönnyebbülünk, jókedvünk lesz, nyugodtak és önfeledten boldogok leszünk. Ezt a véralkoholszint növekedése okozza.
Csakhogy ez az érzés sajnos hamar átadja magát valami másnak. Természetes, hogy azt szeretnénk, hogy ezek a jó érzések maradjanak velünk, azonban a testünk igen hamar, fél órán belül elkezdi lebontani a szervezetünkben az alkoholt, mondván, nincs itt semmi keresnivalója, különösen nem a véráramban. A véralkoholszint-csökkenés mellett a testünk azonban a stresszhormont, a kortizolt kezdi el termelni, amely miatt fáradtságot, szomorúságot, vagy egész egyszerűen nagy nyomorúságot érzünk.
Mi lenne hát a megoldás, hogy ne érezzük rosszul magunkat? Még egy pohár, hiszen az első olyan jó érzés volt..
Figyeljük, hogy mindez az érzelmeinkre hat? Ráadásul a folyamatok az esetek nagy részében tudattalanok, vagyis úgy felülünk a hormonok hatásának, mint egy bűvésznek a cirkuszban, úgy nevetünk, úgy sírunk, ahogy ők diktálnak.
A rövid távú alkoholfogyasztás során alapvetően a dopamin és a kortizol ping-pongoznak. Hosszú távon, és ez az ijesztő: akár egyetlen elszaladt görbe este után beléphet a a dinorfin, amely még a kortizolnál is rombolóbb hatású tud lenni, hatására ugyanis középtávon, akár hetekig a szervezetben marad az alkohol, és folyamatos rosszkedvet és másnaposságot okoz. Az elménk megoldási javaslata többnyire ugyanaz, ha nem vagyunk elég figyelmesek: igyál, hiszen emlékszel, milyen jó volt az elején!…
De miért okoz az alkohol függőséget?
Ha gyakran iszunk, akkor a szervezetünk egyre jobban tolerálja az alkoholt. Ez azonban nem olyan örvendetes hír, mint gondolnánk: azt jelenti, hogy ugyanahhoz az állapothoz, amelyre vágyunk, és amely gyakorlatilag az első pohárral véget is ér, egyre többet és többet kell inni. Mintha elveszítené az ízét az élet, és csak a következő pohár tudná visszahozni. Ilyen szempontból mindegy, hogy azért, mert egyszerűen szokássá válik az esti lazítás a doboz sörrel, vagy azért, mert a barátaink és a családunk körében ez számít normálisnak.
Ráadásul furcsa paradoxon, hogy minél többet iszunk, annál szomjasabbak leszünk; ez különösen igaz az alkohol ivására, amely szomjúságot kizárólag alkohollal tervezünk oltani. Ha pedig még jobban bekerülünk az ördögi körbe, egyre jobban beszűkül a tudatállapotunk. Egyre kevésbé érdekel, mi történik a világ többi részén, vagy az életünkben, a kapcsolatainkban: egyre inkább csak az ital, csak a következő pohár érdekes.
Mivel emberek vagyunk, természetes, hogy elkövetünk olykor hibákat, akár komolyabbakat is. Függünk elég sok mindentől így is, úgy is. De felnőtt emberként a mi felelősségünk, hogy a függésünk ne legyen hosszú távon veszélyes saját magunkra és a szeretteinkre.
Hogyan lehet kijönni az ördögi körből?
Nehéz, de nem lehetetlen abbahagyni az ivást. Többféle módszer van, és egyikre sem lehet mondani, hogy csak ez a jó – kinek ez válik be, kinek amaz, függ attól, hogy mennyire mélyen van benne az ember, és persze attól is, hogy milyen az egyénisége, milyen megoldást és segítséget tud elfogadni.
A hagyományos megoldások egyike a háziorvoshoz fordulás. Az Anonim Alkoholisták csoportjának vagy a Minnesota módszernek is vannak csoportjai hazánkban. Ez a módszer közösséget ad, és szigorú szabályok szerint dolgozik.
Léteznek nem betegségtudatos módszerek is, angolul tudóknak online programok és szakirodalom tengere érhető el. Mivel a felépülés egyedül nemigen lehet csinálni, érdemes lehet addiktólógushoz fordulni, aki személyre szabott programot dolgoz ki, és nem kér teljes absztinenciát: hisz abban, hogy mindenki meg tud tanulni mértéktartóan inni.
Válasszunk hát valakit, és kötelezzük el magunkat a gyógyulás mellett – nagyon is megéri.
hírek innen, onnan
Ez a 4 csillagjegy életmegváltó összegre tesz szert a hónapfordulón
Sose volt még ekkora lehetőségük a gazdagságra.
Jenna Ortega és Bill Skarsgard mellett magyar filmeseket is meghívtak az Oscar-díjakról szavazó amerikai filmakadémiába
Idén 529 új tagot invitáltak meg, így a szervezet létszáma már mint több mint 11 ezer fő lehet.
Nagy a baj: most jött a Velencei-tóról, erről mindenkinek tudnia kell, súlyos, amit közöltek
Baj van.
Naponta akár 10-20 injekció: durva, milyen orvosi kezelésekben részesült Hitler - Sokak szerint ettől vált kiszámíthatatlanná
A történelem egyik legellentmondásosabb vezetőjének egészségi állapota évekig rejtve maradt a nyilvánosság elől. A háttérben azonban...
Az Egyesült Államok lecsapott Iránra - Véget ért a fegyvernyugvás?
Az amerikai haderő pénteken légicsapásokat hajtott végre iráni katonai célpontok ellen, válaszul egy kereskedelmi hajó ellen elkövetett...
Eltűnt az otthonából egy ötéves kisfiú Szigetszentmiklóson, nagy erőkkel keresik
Haja kopaszra vágott, eredetileg sötét színű, szeme barna, korához képest alacsony termetű (kb. 70–80 cm), átlagos testalkatú.
Rokkantsági ellátásból öregségi nyugdíj: ezt a lépést nem érdemes kihagyni
A rokkantsági ellátás nem alakul át automatikusan öregségi nyugdíjjá csak azért, mert valaki betölti a nyugdíjkorhatárt. Aki szeretné,...
Dembélé egy félidő alatt elintézte a norvégokat, Szenegál kiütötte Irakot
Dembélé mesterhármassal zárta a csoportkört a Haaland nélkül felálló Norvégia ellen.
Foci-vb: Az aranylabdás Dembélé háromszor is bevette a norvég kaput, gáláztak a szenegáliak
Nem történt meglepetés a labdarúgó-világbajnokság I-csoportjának harmadik fordulójában: a franciák a norvég együttest, a szenegáliak...
A franciák a vb eddigi legjobb félidejével bizonyították, miért top favoritok szinte mindenkinél
A norvég kispad érzésre már a kezdőrúgás előtt elengedte a csoportelsőséget. Dembélé nem is kegyelmezett cserébe.
Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása
Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása, mivel megjelent a médiatörvény módosítása a Magyar Közlönyben pénteken.
Hiába a béke, az Egyesült Államok csapásokat mért Iránra
Az amerikai haderő pénteken légicsapásokat hajtott végre iráni katonai célpontok ellen, válaszul egy kereskedelmi hajó ellen elkövetett...
Sport
Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után
Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.
Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool
Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.
Minden megváltozhat Szoboszlai számára Liverpoolban
A Liverpool Echo szerint Szoboszlai Dominik is az esélyesek között van arra, hogy a távozó Andy Robertsont követően a Liverpool új csapatkapitány-helyettese legyen.
A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után
Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...
Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók
A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.
Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától
A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.
Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott
Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.
A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét
Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.
Topcsatárok randevúznak – Ezek a meccsek jönnek ma a foci-vb-n
Két rangadót is rendeznek a futball-vb-n. Mutatjuk a napi programot.
A Duna Aréna alkalmatlan a vizes vb megrendezésére, ezért kell átalakítani az MVM Dome-ot
Egy év múlva tízezren szurkolhatnak a magyaroknak a csarnokban.
Az őrület pillanatai a pályán és nézőtéren, a feleségéhez felmászó edző nemzeti hőssé magasztosult
Sebastián Beccacece és Gonzalo Plata szobrot kaphat Quitóban.
150 millió euró: megdől Alexander Isak átigazolási csúcsa a Premier League-ben
A Manchester City robbantja a bankot.
Bulvár
Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés
A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.
"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek
Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.
Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról
Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.
Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban
A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.
Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség
Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád
Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok
Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri
Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek
Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss
Szívbetegségek és kávéfogyasztás
A kávé a világ egyik legnépszerűbb italának számít, Magyarországon is emberek milliói kezdik vele a napjukat. Nem meglepő, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők körében gyakran felmerül a kérdés: v
Jeszenszky Géza: Egy szégyen Szijjártó Péter viszonzatlan szerelmi viszonya az orosz külügyminiszterrel
Jeszenszky Géza volt külügyminiszter szerint az elmúlt 16 évben a magyar kormány politikáját nem a magyar polgárok érdekei, hanem az oroszokkal szembeni szervilizmus vezérelte. Szerinte Szijjártó Péter bemutatta, mil
A nagymama szandál – a nyár legtrendibb és legmegosztóbb lábbelije
A 'nagymama szandál' kifejezés régen nem volt hízelgő, de 2026-ra a divat világában a kényelem és a stílus összhangja vált trenddé. Nézzük, hogyan viselheted ezeket a lábbeliket anélkül, hogy nagymamának tűnné
„Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról
Rátaláltunk a februárban eltűnt ősfideszes dokumentumfilmesre. Pesty László részletesen beszámolt a 24.hu-nak a kalandjairól, elmesélte, mi állt a körözése mögött, miért tűnt el hirtelen, akik pedig nem hisznek
Képeken Kóbor János törökbálinti luxusvillája: családja eladta az Omega énekesének egykori otthonát
Túl sok volt az emlék, ezért Kóbor János özvegye és lánya eladták a villát, amiben 18 évig éltek.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Borzasztó lesz utazni vonattal a Budapest-Pécs vonalon
- Elindultak az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán a teljes körű felújítási munkák
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Itt számíthatnak torlódásra június 11-től
- Díjmentes a visszaút a Győrkőcfesztiválról
- Továbbra is folytatódnak a munkálatok az M1-es autópályán


